piatok 20. novembra 2009

Čo som hľadal na Internete?

Googlovanie sa stáva každodennou súčasťou používateľov Internetu. Ak niečo potrebujeme vyhľadať na Internete, tak väčšinou používame vyhľadávací stroj od spoločnosti Google.
Kedže v poslednej dobe som mal doma návštevu, ale nikto nebol doma a na nás nepočkali (aspoň notebooky nechali) tak potrebujem vymeniť poškodené dvere bytu. Preto som potreboval vyhľadať bezpečnostné dvere.

Keď som zadal dopyt bezpečnostné dvere, vyhodilo, že našlo približne 318 000 odkazov pre bezpečnostné dvere za (0,24 sekúnd). Keď som dopyt uviedol v uvodzovkách, počet odkazov sa znížil na približne 138 000 pre "bezpečnostné dveré" (0,06 sekúnd). Ak som zadal, že chcem len stránky písane po slovensky, znížil sa počet príbližne na 126 000 stránok v slovenčina pre "bezpečnostné dvere" (0,23 sekúnd). Pri možnosti rozšíreného vyhľadavania výsledok bol 5 750 stránok v slovenčine pre Medzilaborce "bezpečnostné dveré", zapnuté Bezpečné vyhľadavanie (0,28 sekúnd). Používaním ďalších obmedzení počet nájdených odkazov sa znížil.

Google - Prekladač
Prekladač pre používateľov ktorí majú slabšie jazykové znalosti je fantastická vec aj keď preklady textov (stránok) nie sú celkom presné.

Google - Maps
Pri plánovaní cesty z domu do práce som prišiel na to, že miesto práce (zadaním presnej adresy školy) na mape nie je presne určené. Keď som zadal cestu autom a pešo, našlo len jednu cestu, pritom pešo používam inú a kratšiu cestu. Ale na mape môžme presunuť značku začiatku alebo konca cesty, ale aj zmeniť trasu cesty. Dĺžka cesty je automaticky prepočítana.

V závere som sa pozrel, aké najčastejšie dopyty boli zadávané vo Svete a na Slovensku. Hlavne ma zaujal graf pre dopyt bezpečnostné dvere, z ktorého sa da predpokladať počet krádeži v bytoch - odkaz na graf

štvrtok 19. novembra 2009

Slobodný a otvorený softvér v mojej práci.

V svojej práci používam rôzny softvér. Programy, ktoré školy využívajú pri vzdelávaní, sú prevažne z projektu Infovek a sú komerčné. Preto je v niektorých prípadoch výhodnejšie tento softvér nahradiť slobodným softvérom, ktorý žiaci môžu používať aj doma. Preto pri svojej práci sa snažím žiakov učiť kancelársky softvér (textový editor, tabuľkový kalkulátor, prezentačný softvér) a nielen Word, Excel a iné.
Kancelársky softvér OpenOffice som poznal dávno, ale nepoužíval somho, pretože na škole používame komerčný MS Office. Môj názor však je taký, že ak ovládam perfektne MS Office, mal by som sa zorientovať aj v inom podobnom prostredí. V prostredí MS Office bežne používam štýly pri vytváraní dokumentov, tak som si myslel, že nebude žiadný problem s vypracovaním zadania v OpenOffice s použitím štýlov. Pri vypracovaní úlohy som mal menšie problémy skôr s pochopením zadania. Nevedel som presne, kde a aký štyl použiť. Snažil som sa preto presne postupovať podľa uvedeného návodu. Pri práci som zistil, že aplikovanie štýlov v OpenOffice je trochu iné ako v MS Office. Môj názor je, že je to asi zložitejšie. Ale niektoré veci, ako používanie matematických vzorcov je v OpenOffice zasa jednoduchšie.
V svojej práci používam rôzne programy z kategórie slobodného a otvoreného softvéru. Pri práci s multimédiami sú to: IrfanView, GIMP, AudaCity. Pri programovaní je to PSPad, Turbo Pascal Borland a po prezentačnom stretnutí z modulu Programovanie 2 už aj program Lazarus.